Jaka jest najlepsza ziemia pod trawnik?

//Jaka jest najlepsza ziemia pod trawnik?
  • ziemia pod trawnik

Kiedy zbliża się wiosna wiele osób decyduje się na założenie trawnika sianego. Zanim jednak to zrobimy często zastanawiamy się, która ziemia pod trawnik będzie najlepsza. To jaką ziemię wybierzesz będzie zależało od tego, czy Twój trawnik będzie rósł i rozwijał się tak jak powinien.

Jak sprawdzić ziemię pod trawnik?

Na początku powinieneś dowiedzieć się, jaka ziemia znajduje się na Twojej działce. Najskuteczniejszym sposobem, żeby to zrobić jest zebranie próbki ziemi i zrobienie badania laboratoryjnego. W tym celu należy udać się do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej lub skorzystać z usług prywatnej firmy, która się tym zajmuje.

Dzięki takiemu badaniu otrzymasz szereg informacji na temat gleby oraz związków jakie w niej występują. Badanie laboratoryjne gleby obejmuje m.in. skład makroelementów, zawartość azotu, zasolenie i informacje o zanieczyszczeniu gleby metalami ciężkimi. Niektóre raporty obejmują także informacje dotyczące nawozów jakich możesz użyć przy zleceniu prac ogrodniczych. Jak widzisz taki raport jest bardzo pomocny.

Łatwiejszym i niewymagającym badań laboratoryjnych sposobem jest sprawdzenie gleby samodzielnie. W tym celu należy wziąć glebę do ręki i ją ścisnąć. Jeśli stworzy się z niej kulka i łatwo się skleja to prawdopodobnie jest to gleba gliniasta. W przypadku, gdy gleba rozpada się w dłoni to mamy do czynienia z glebą piaszczystą.

Jaka gleba jest najlepsza?

gleba piaszczystaPrzy zlecaniu zakładania trawnika sianego najpierw należy upewnić się, że gleba jest odpowiednia. Aby trawa rosła nie wystarczy tylko ją podlewać. Nawet jeśli zastosujesz najlepsze metody pielęgnacji trawnika, a ziemia będzie jałowa to wyrosną na niej tylko chwasty.

Ziemia pod trawnik nie powinna być gliniasta, dlatego że słabo przepuszcza wodę i nie sprzyja wegetacji roślin. Z kolei gleba piaszczysta zbyt szybko przesiąka, przez co trawa nie rośnie prawidłowo.

Według mnie idealna gleba powinna powinna być bogata w próchnicę, bo to sprzyja przepuszczalności wody. W dobrej jakościowo ziemi chętniej rozwijają się mikroorganizmy takie jak dżdżownice, które spulchniają glebę i biorą udział w reakcjach chemicznych.

Sprawdzanie żyzności gleby

Miernikiem żyzności gleby jest także pH. Trawa będzie lepiej rosła, jeśli pH ziemi będzie wynosiło między 5,5 a 6,5. W jaki sposób sprawdzić ten czynnik? Najlepiej użyć kwasomierza elektrycznego lub polowego, który precyzyjnie pokaże wskaźnik pH ziemi. Koszt takiego kwasomierza wynosi około 30-40 zł.

Kiedy już sprawdzimy żyzność gleby i kwasomierz wykaże nam, że pH ziemi jest zbyt duże lub zbyt niskie, to powinniśmy wykonać następujące czynności:

  • Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna i kwasomierz wykaże poniżej 5,5, to należy dodać do podłoża nawozu wapniowego.
  • W przypadku, gdy pH jest zbyt wysokie i wskazuje powyżej 6,5, to należy przeprowadzić zakwaszanie ziemi. Stosuje się do tego nawóz kwasowy lub kwaśny torf.

Najlepsza ziemia pod uprawę

Jedną z najlepszych ziem pod trawnik jest czarnoziem. Ta żyzna gleba charakteryzuje się wysokim poziomem próchnicznym i jest bogata w węglan wapnia. Czarnoziem oferowany jest najczęściej w dwóch wersjach: przesianej i nieprzesianej.

W większości prac, które przeprowadziliśmy do tej pory na terenie województwa mazowieckiego korzystamy najczęściej z czarnoziemu połączonego z torfem. Aby gleba nabrała nowej jakości dodajemy do niej jeszcze trochę gliny, dzięki czemu wychodzi nam gleba idealna pod trawnik.

Jeśli kupujesz czarnoziem upewnij się, żeby to była wersja przesiana. Nieprzesiany czarnoziem jest gorszej jakości, bo zawiera patyki, kamienie i inne ubytki, które nie sprzyjają rozwojowi trawnika. W przesianej ziemi takich ubytków nie ma. Taka ziemia będzie droższa od czarnoziemu nieprzesianego, ale dzięki temu Twój trawnik będzie lepiej się prezentował.

Cena wywrotki 10m3 ziemi kosztuje ok. 600-800 zł netto. W internecie znajdziesz dużo firm, które proponują wywrotkę już za 400 zł. Polecam podchodzić do takich ofert z rezerwą, bo najprawdopodobniej będzie to ziemia nieznanego pochodzenia i gorszej jakości.

Jeśli planujesz założyć trawnik i zastanawiasz się, jaka ziemia będzie najlepsza, to zadzwoń lub napisz do mnie. Chętnie Ci w tym pomogę i sprawię, że Twoja działka będzie wyróżniać się na tle działek Twoich sąsiadów.

Przez | 2019-04-18T21:43:40+02:00 18 kwietnia, 2019|Zakładanie trawnika|0 Komentarzy

Zostaw komentarz