Zakładanie Trawnika Usługi Ogrodnicze

/Zakładanie Trawnika Usługi Ogrodnicze
Zakładanie Trawnika Usługi Ogrodnicze 2023-12-04T15:05:35+01:00

Zakładanie trawnika

Zajmujemy się zakładaniem trawników sianych oraz z rolki, układaniem siatki na krety, nawadnianiem ogrodu, drenażem działki, brukarstwem (Obrzeża, Chodniki, schody, tarasy, rabaty), oświetlenie ogrodowe, nasadzenia, wykonamy rabaty.
    Oferujemy uczciwe ceny na każdą kieszeń, Posiadamy profesjonalny sprzęt, i duże doświadczenie, dzięki czemu Twój trawnik, będzie najładniejszy w sąsiedztwie.
Zapraszam do współpracy, pomożemy we wszystkim zaczynając od wyceny, po zakup materiałów, kończąc na profesjonalnie wykonanej usłudze. Przygotujemy wymarzony ogród dla Ciebie.

Cennik
Kontakt

Kiedy jest odpowiednia pora na zakładanie trawnika ?

Odpowiednia pora na zakładanie trawnika zaczyna się od marca, a kończy w październiku. Warunkiem założenia trawnika jest sprzyjająca pogoda i temperatura, która korzystnie wpłynie na nowo rosnący trawnik.
Jeśli mamy w styczniu, czy lutym temperatury na plusie, również można przystąpić do wykonywania usług. Ziemia jest odmarznięta, dzięki czemu zabieg przekopania działki glebogryzarką przebiegnie bez problemu.

Układanie trawy z rolki, czy trawnik siany ?

Usługę założenia trawnika sianego, można wykonać prawie cały rok, poza zimą.
Najlepszą jakość  trawnika z siewu, uzyskamy od marca do maja, oraz październik i listopad. W okresie wiosennym wszystko zaczyna rozkwitać. Nasiona trawy mają większą szanse na przebicie się przed wyrastającymi chwastami w ogrodzie. Niestety w przypadku trawnika sianego, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia chwastów. Jest to proces nieunikniony, ponieważ w ziemi jest pełno nasion różnych roślin wielolistnych.
Zakładanie trawnika z siewu jesienią, może również zaskoczyć. Podczas słabych mrozów, podłoże nie jest cały czas przemarznięte, dzięki czemu nasiona trawy przetrwają do wiosny.
W rezultacie otrzymamy piękny zielony trawnik, którego pozazdroszczą sąsiedzi.

Układanie trawy z rolki jest najlepszym rozwiązaniem dla szybkiego efektu, aby od razu korzystać z trawnika w ogrodzie. Trawnik z rolki ma też swoje wady, wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest bardziej podatny na czynnik zewnętrzne. Koszt wykonania usługi trawnika z rolki jest dużo większy, od trawnika z siewu.

Zakładanie trawnika z rolki

Zakładanie trawnika cena za m2, czy od roboty ?

Usługi wykonania trawnika w ogrodzie, można podzielić na różne etapy.

Cena zakładanego trawnika, uzależniona jest od wielu czynników, które mają wpływ na to czy koszt będzie od całości, czy za m2 trawnika.
Posiadając małą działkę 50-150m2, z reguły przelicza się na czas pracy, aby było to opłacalne.

Usługa przy dużych ogrodach o powierzchni 1000-5000m2, jest już liczona w przeliczeniu na m2. W tej sytuacji cena za m2 zakładanego trawnika, jest wyliczana z powierzchni terenu, oraz czy ma być trawnik  z siewu, czy trawnik z rolki.
Oczywiście wpływ na cenę mają również inne prace dodatkowe w ogrodzie.

Jak wygląda proces zakładania trawnika od postaw ?

Dzwonimy i umawiamy się z firmą ogrodniczą mariusztwojogrodnik na oględziny i wycenę.
Przedstawiamy również zakres prac jakie nas interesują, oraz czego oczekujemy.
Otrzymamy w zamian kosztorys, oraz zaproponowane unowocześnione zmiany, które możemy zostawić, albo z nich zrezygnować.
Po akceptacji kosztorysu, zapisujemy się na najbliższy termin, i gdy on nadejdzie to realizujemy zlecenie.
Etap prac w ogrodzie, zaczyna się od usługi porządkowania działki. Kosimy starą trawę, a następnie przekopujemy podłoże agregatem separacyjnym, aby spulchnić glebę, oraz żeby podłoże miało lepszy dopływ powietrza.

Następnie wyznaczamy poziom podłoża, do jakiego ma być podniesiony, oraz jak mają wyglądać spady.
Wykonujemy drenaż działki, aby odwodnić podłoże jeśli gleba tego wymaga.
Zakładamy system automatycznego podlewania, w ogrodzie aby podłoże trawnika miało odpowiednio nawilżoną darń.
Nawozimy glebę do odpowiedniego poziomu, a następnie krok po kroku wyrównujemy podłoże pod trawnik z siewu, lub trawnik  z rolki.
Na koniec wałujemy i jeszcze raz grabimy, aby darń która się zakorzeni była równa.

Jak rozpoznać odpowiednio nawodniony trawnik ?

Jeśli nie posiadają Państwo elektronicznego miernika wilgotności, to można w prosty i domowy sposób sprawdzić odpowiedni poziom nawodnienia. W tym celu wkładamy w ziemię palec wskazujący i sprawdzamy, do którego momentu czujemy wilgotną ziemię.

Odpowiedni poziom wilgotności powinien dojść do pierwszej kostki palca. Znajduje się ona w miejscu pierwszego zgięcia, mniej więcej 1-2 cm od paznokcia w górę. Jest to minimalny, odpowiedni poziom, w którym nasiona traw będą czuły się swobodnie. Podczas upałów ten poziom musi być nawet dwukrotnie głębszy.

Należy również pamiętać, aby trawnik był podlewany dwa razy dziennie. W przypadku dużych upałów trawnik należy podlewać przed wschodem słońca, oraz po zachodzie słońca. Decydując się na trawnik, a jednocześnie nie mając czasu na podlewanie, warto rozważyć założenie automatycznego systemu podlewania.

Układanie trawy z rolki

Jaka jest najlepsza ziemia pod zakładanie trawnika ?

Według naszego doświadczenia najlepsze podłoże pod trawnik będzie miała odczyn na poziomie 6-6,5 ph. Przeważnie jest to mieszanka zwykłej ziemi, gliny, z torfem i piaskiem. Ziemia musi być przesiewana, w przeciwnym razie gdy zostanie zebrana z góry i naładowana ze środka górki, znajdziemy kamienie, patyki lub szkło. Wywrotka 10m3 ziemi przesianej kosztuje od 700 do 900 zł netto. Jeżeli dostawca proponuje ziemię niewiadomego pochodzenia za 300-400 zł to lepiej zastosować ją tylko w celu podwyższenia terenu.
Pamiętajmy, żeby wziąć pod uwagę, czy istniejąca darń, jaką posiadamy w ogrodzie trzyma wodę, czy gleba jest rozluźniona i przepuszczalna.

Jak założyć trawnik siany i z rolki?

Zasada zakładania trawnika sianego i z rolki jest taka sama. Różnica występuje tylko w efekcie końcowym. Teren trzeba przekopać glebogryzarką, lub agregatem separacyjnym. Następnie nawieźć ziemię i wyrównać. Ostatni etap prac polega na zasianiu nasion trawy, przemieszania grabkami z ziemią i ponownie zwałowanie w przypadku trawnika sianego. W kwestii trawnika z rolki, rozkładamy go na przygotowanym terenie, pamiętając aby rolki dotykały się ściankami, oraz były ułożone naprzemiennie.

Czy materiał jest w cenie zakładanego trawnika za m2 ?

Usługi ogrodnicze, można wycenić z materiałem, lub bez materiału.
Wszystko zależy od klienta, czy decyduje się sam na zakup materiału, czy zleca kompleksowo całą usługę firmie.
Decydując się na własny zakup, jest odpowiedzialny za dostarczenie prawidłowego materiału w terminie. Jeśli firma wstrzyma prace z powodu braku towaru, mogą być naliczone dodatkowe koszty za przestój.
Dlatego najlepiej zlecić usługę kompleksowo firmie ogrodniczej mariusztwojogrodnik, dzięki czemu zyskamy spokój, i będziemy mogli zająć się swoimi bieżącymi sprawami.

Czy trawnik trzeba wałować, czy tylko przegrabić ?

Sposobów na wykonanie trawników, jest bardzo dużo.
Klienci często pytają Nas, czy trzeba wałować, czy wystarczy przegrabić.
Dzięki ponad 10 letniemu doświadczeniu, wypróbowaliśmy co naj mniej 5 sposobów przygotowania gleby pod darń. Wybraliśmy jeden sposób, który według Nasz sposób uważamy za najlepszy, który daje przyzwoite efekty.

Nawożąc ziemię do odpowiedniego poziomu, wyrównujemy ją tak jak zaplanowaliśmy.
Kolejnym krokiem będzie dwukrotne wałowanie gleby. Jeśli podczas chodzenia nogi wpadają więcej jak dwa centymetry,
należy powtórzyć wałowanie ponownie.
Na przygotowane podłoże wysiewamy nasiona traw, dwukierunkowo. Doświadczony ogrodnik poradzi sobie bez problemu.
Następnie trzeba  przegrabić metalowymi grabiami nasiona, ziemię i je wymieszać.

Zabieg ten musi być intensywny, około 2 cm w głąb ziemi.
Idealnie sprawdzi się brona gwiazdkowa, lub opielacz gwiazdkowy do wciskania nasion i mieszania z ziemią. My zrobiliśmy urządzenie sami z 4 opielaczy, dzięki czemu sprawdza się przy tym zabiegu idealnie.

Trawnik z rolki nie wymaga tego zabiegu po wałowaniu, aczkolwiek delikatnie możemy grabkami wzruszyć teren, albo po prostu zwałować lżejszym walcem.
Jeśli ktoś posiada duży teren, a niema siatki na krety, to można podpiąć do minitraktorka ogrodniczego gwiazdki i ułatwić sobie pracę. Ten sposób przydaje się na dużych powierzchniach działek.

Jaką trawę wybrać przy zakładaniu trawnika ?

Mamy wiele gatunków traw i nawozów od producentów  których można je kupić. My polecamy:
1) Barenbrug – najlepsza jakościowo trawa, cena wysoka.
2) Herkules – bardzo dobra gatunkowo trawa, cena umiarkowana.
3) Trawnik Polski – dobra gatunkowa trawa, cena umiarkowana.

1) Nawóz Substral 100dni – najlepsza jakość, cena bardzo wysoka.
2) Nawóz Florovit – dobra jakość, cena umiarkowana.

Podsumowanie:  Cena za m2 zakładania trawnika a jakość ?

Poszukując odpowiedzi na pytanie o cenę za m2 zakładania trawnika warto zastanowić się, czy wybierając najniższą ofertę, nie rezygnujemy przypadkiem z jakości. Decyzja o inwestycji w trawnik to złożony proces, który łączy zarówno koszty, jak i finalny efekt.

Cena za m2 może być istotnym czynnikiem, ale równie ważne jest zrozumienie, co tak naprawdę otrzymujemy w zamian. Niższa cena może sugerować oszczędność, ale czy koszty późniejszej pielęgnacji, poprawek czy nawet całkowitej wymiany trawnika nie przewyższą tej różnicy?

Warto zainwestować w usługi, które oferują nie tylko konkurencyjne ceny za metr kwadratowy zakładania trawnika, ale również gwarantują wysoką jakość wykonania. Profesjonalne podejście, doświadczony personel oraz stosowanie nowoczesnych technologii wpływają nie tylko na efekt wizualny, ale także na trwałość i zdrowie trawnika.

Niech założony trawnik stanie się elementem szerszej analizy, uwzględniającej jakość, doświadczenie wykonawcy oraz zadowolenie z ostatecznego rezultatu. Inwestycja w solidne zakładanie trawnika to klucz do długotrwałej przyjemności z pięknego ogrodu.

# Usługi ogrodnicze 05-500 Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Warszawa i okolice.

Mariusz Chałaj
Mariusz Chałajdoradca klienta
Tel. 511-271-938
kontakt@mariusztwojogrodnik.pl