Zima to czas, w którym nie myślimy o pielęgnacji trawnika. Dopiero gdy nadchodzi wiosna i wszystko budzi się do życia, to jest ten moment, w którym zadajemy sobie pytanie jak dbać o trawnik.
Aby Twoja działka prezentowała się estetycznie pokaże Ci kilka zabiegów, które sam stosuje od wielu lat.
Jak dbać o trawnik na początku okresu wiosennego
O tym jak wygląda trawnik po zimie wie chyba każdy, kto ma własną działkę. Trawa jest z reguły martwa, wyschnięta i nie prezentuje się zbyt dobrze. Jeśli nie zadbamy o nią na przełomie marca i kwietnia, to później trudniej będzie przywrócić jej dawny blask. W tym celu należy wykonać kilka ważnych czynności, które znajdziesz poniżej.
Wertykulacja trawnika
Wertykulacja jest czynnością, którą wykonujemy na początku sezonu, zaraz po skoszeniu trawy. Jeśli wykonamy ją dobrze, to późniejsze etapy przeprowadzania prac ogrodniczych pójdą nam łatwiej. Wertykulacja trawnika polega na pionowym cięciu darni i usunięciu martwych roślin oraz mchu. Dzięki temu trawa ma lepszy dostęp do światła, wody i tlenu.
W okresie zimowym trawa obumiera tracąc swoje niezwykle właściwości wegetacyjne. Ten proces pomaga przywrócić jej dawny koloryt czyniąc ją zdrową i zieloną. Proces wertykulacji możemy przeprowadzić sami za pomocą specjalnych grabi ogrodniczych lub przy pomocy wertykulatora ręcznego i mechanicznego.
Aeracja trawnika
Następną czynnością jaką należy wykonać na działce jest aeracja trawnika. To czynność polegająca na nakłuwaniu darni na głębokość ok. 10 cm w celu napowietrzenia trawy i pobudzenia jej do wzrostu. Samą czynność możemy zrobić widłami lub grabiami, jednak jest to czasochłonne i wymaga od nas dużego wysiłku.
W przypadku, gdy nasza działka jest większa, to należy zastosować coś bardziej praktycznego. My używamy areatora spalinowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokonać aeracji terenu w krótszym czasie. Kupno dobrego urządzenia jest kosztowne i zaczyna się od 2500 zł, jednak efekty, które dzięki temu uzyskasz są współmierne do uśmiechu na Twojej twarzy w okresie letnim.
Piaskowanie
Po dokładnej aeracji terenu należy przeprowadzić piaskowanie trawnika. Polega to na posypywaniu trawy piaskiem, dzięki któremu korzenie roślin mogą szybciej się rozwijać. Piasek zwiększa przepuszczalność podłoża co ułatwia wnikanie wody i nawozów do strefy korzeniowej.
Dużą korzyścią piaskowania jest wyrównanie terenu. To stymuluje trawnik do wytwarzania nowych pędów trawy i niszczy mech oraz chwasty.
Proces piaskowania trawnika jest dosyć skomplikowany i wymaga dobrania odpowiedniej mieszanki piasku w zależności od podłoża.
Nawożenie trawy
Gdy wykonamy powyższe czynności to pora przejść do jednego z najważniejszych kroków, a mianowicie do nawożenia trawy. Nawożenie polega na zwiększeniu zawartości składników pokarmowych potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Takimi stymulantami dla roślin jest tlen, azot i fosfor.
Nawożenie trawy powinniśmy przeprowadzać trzy razy w roku. Dla przykładu pierwsze nawożenie powinniśmy wykonać na początku sezonu (przełom marca i kwietnia). Następne nawożenie wykonujemy w okolicach czerwca. Ostatnie na przełomie sierpnia i września.
W jaki sposób przeprowadzić prawidłowe nawożenie trawy? Sprawa nie jest wcale taka prosta, bo gdy na naszym trawniku wyrzucisz zbyt dużo nawozu to trawa może się wypalić. Z kolei gdy rzucisz zbyt mało nawozu to trawa nabierze żółtego kolorytu. Dlatego należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z instrukcjami.
W procesie nawożenia trawnika stosuje się nawozy mineralne i organiczne. Każdy z nich ma inne właściwości. Jedne pomagają w likwidacji mchu i chwastów, a inne zagęszczają trawę i dodają jej zielonego kolorytu. Aby dowiedzieć się, który nawóz będzie odpowiedni dla Twojego trawnika skonsultuj się z doświadczonym ogrodnikiem.
Podlewanie trawnika
Kiedy sezon ruszy pełną parą i wszystkie czynności zostaną wykonane, to należy pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika. Nawet jeśli korzystasz z usług firmy ogrodniczej, która wykona początkowe prace to później następuje taki okres, w którym Ty również powinieneś dbać o trawnik (chyba że zatrudniasz na stałe ogrodnika, który dba o prawidłowy rozwój roślin w ogrodzie).
To czy trawa na Twojej działce będzie wyglądała jak murawa na Stadionie Narodowym w Warszawie zależy od intensywności podlewania. Przyjęło się, że aby trawnik rósł powinno się go podlewać codziennie w niewielkich ilościach. Jest to błędne założenie.
Aby woda przeniknęła do głębszych warstw gleby należy podlewać trawnik raz dziennie co 2-3 dni. Na 1m2 trawnika powinno przypadać ok. 10-12 litrów wody. Żeby trawnik rósł prawidłowo konieczna jest taka ilość wody – a już w szczególności, gdy temperatura na termometrach przekracza 30 stopni celsjusza.
Najlepszą porą na podlewanie trawnika są godziny poranne lub wieczorne, kiedy temperatura nie jest wysoka. Nie powinieneś podlewać trawy w godzinach popołudniowych, gdy temperatura jest najwyższa, bo woda zacznie szybko parować.
Koszenie trawy
Ostatnią czynnością, o jaką należy zadbać jest regularne koszenie trawnika. W sezonie letnim trawa szybko traci swoje właściwości. Źdźbła trawy rosną nawet do 5 cm tygodniowo. Aby trawa prezentowała się dobrze powinieneś kosić ją przynajmniej raz w tygodniu.
Jeśli trawa urośnie zbyt duża, to wtedy trudniej skosić taką murawę. Upewnij się, że trawa nie przekracza 4 cm. Wtedy będzie łatwiej ją kosić, niż gdyby miała 10 cm.
Zostaw komentarz