Zakładanie trawnika

/Zakładanie trawnika
Zakładanie trawnika 2021-01-26T11:18:36+01:00

Zakładanie trawnika

Zajmujemy się zakładaniem trawników sianych oraz z rolki, zaczynając od przygotowania podłoża, a kończąc na systemie nawadniającym. Oferujemy uczciwe ceny na każdą kieszeń, Posiadamy profesjonalny sprzęt, i duże doświadczenie, dzięki czemu Twój trawnik, będzie najładniejszy w sąsiedztwie. Wykonujemy również ogrodzenia z gotowych paneli, oraz siatki. Zajmujemy się drobnym brukarstwem (Obrzeża, Chodniki, Rabatki).
Zapraszam do współpracy, pomożemy we wszystkim zaczynając od wyceny, po zakup materiałów, kończąc na profesjonalnie wykonanej usłudze.

Cennik
Kontakt

Kiedy jest odpowiednia pora na założenie trawnika ?

Odpowiednia pora na zakładanie trawnika zaczyna się od marca, a kończy w październiku. Warunkiem założenia trawnika jest sprzyjająca pogoda i temperatura, która korzystnie wpłynie na nowo rosnący trawnik.

Trawniki siane najlepszą jakość uzyskują od marca do maja, kiedy wszystko zaczyna rozkwitać. Wtedy nasiona trawy mają większą szanse na przebicie się przed wyrastającymi chwastami. Niestety w przypadku trawnika sianego, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia chwastów. Jest to proces nieunikniony, ponieważ w ziemi jest pełno nasion różnych roślin wielolistnych.

Trawnik z rolki jest najlepszym rozwiązaniem dla osób oczekujących szybkiego efektu i świadomości, że w ich ogrodzie nie zagoszczą chwasty. Jedynym minusem trawnika rolowanego jest większy koszt. W przypadku trawników do 100 metrów, cena nie jest zbyt odczuwalna, natomiast w przypadku większych trawników to już jest spore uszczuplenie portfela. Wyhodowanie takiego trawnika przez producenta, wymaga dużo czasu, i wykonania wielu zabiegów, zaczynając od podlewania, dosiewania nasion, wertykulacji, wapnowania, koszenia jak i również odchwaszczania.

Jak rozpoznać odpowiednio nawodniony trawnik ?

Jeśli nie posiadają Państwo elektronicznego miernika wilgotności, to można w prosty i domowy sposób sprawdzić odpowiedni poziom nawodnienia.
W tym celu wkładamy w ziemię palec wskazujący i sprawdzamy, do którego momentu czujemy wilgotną ziemię. Odpowiedni poziom wilgotności powinien dojść do pierwszej kostki palca. Znajduje się ona w miejscu pierwszego zgięcia, mniej więcej 1-2 cm od paznokcia w górę. Jest to minimalny, odpowiedni poziom, w którym nasiona traw będą czuły się swobodnie. Podczas upałów ten poziom musi być nawet dwukrotnie głębszy.

Należy również pamiętać, aby trawnik był podlewany dwa razy dziennie. W przypadku dużych upałów trawnik należy podlewać przed wschodem słońca, oraz po zachodzie słońca. Decydując się na trawnik, a jednocześnie nie mając czasu na podlewanie, warto rozważyć założenie automatycznego systemu podlewania.

Jaka jest najlepsza ziemia pod zasianie trawnika ?

Według naszego doświadczenia najlepsza ziemia pod trawnik będzie miała odczyn na poziomie 6-6,5 ph. Przeważnie jest to mieszanka zwykłej ziemi, z torfem i piaskiem. Ziemia musi być przesiewana, w przeciwnym razie gdy zostanie zebrana z góry i naładowana ze środka górki, znajdziemy kamienie, patyki lub szkło.
Wywrotka 10m3 ziemi przesianej kosztuje od 600 do 800 zł netto. Jeżeli dostawca proponuje ziemię niewiadomego pochodzenia za 300-400 zł to lepiej zastosować ją tylko w celu podwyższenia terenu.

Jak założyć trawnik siany i z rolki?

Zasada zakładania trawnika sianego i z rolki jest taka sama. Różnica występuje tylko w efekcie końcowym. Teren trzeba przekopać glebogryzarką, lub agregatem separacyjnym, następnie nawieźć ziemię i wyrównać. Ostatni etap prac polega na zasianiu nasion trawy, przemieszania grabkami z ziemią i ponownie zwałowanie w przypadku trawnika sianego. W kwestii trawnika z rolki, rozkładamy go na przygotowanym terenie, pamiętając aby rolki dotykały się ściankami, oraz były ułożone naprzemiennie.

Jaką trawę wybrać ?

Mamy wiele gatunków traw i nawozów od producentów  których można je kupić. My polecamy:
1) Barenbrug – najlepsza jakościowo trawa, cena wysoka.
2) Herkules – bardzo dobra gatunkowo trawa, cena umiarkowana.
3) Trawnik Polski – dobra gatunkowa trawa, cena umiarkowana.

1) Nawóz Substral 100dni – najlepsza jakość, cena bardzo wysoka.
2) Nawóz Florovit – dobra jakość, cena umiarkowana.

Mariusz Chałaj
Mariusz Chałajdoradca klienta
Tel. 511-271-938
kontakt@mariusztwojogrodnik.pl