Jak założyć trawnik siany?

//Jak założyć trawnik siany?

Czy wiesz, że założenie trawnika sianego nie musi być wcale trudne? Jeśli zależy Ci na tym, żeby murawa na Twojej działce prezentowała się estetycznie, to informacje zawarte w tym artykule będą dla Ciebie przydatne.

Kiedy założyć trawnik siany?

zakładanie trawnika sianegoNajlepszym okresem na założenie trawnika sianego jest okres między marcem, a październikiem. Przy planowania prac ogrodniczych upewnij się, że temperatura na termometrze będzie wskazywała co najmniej 12 stopni cesjusza.

Większość osób zakłada trawnik na przełomie marca i maja lub września i października. Wśród ludzi krąży opinia, że trawnika sianego nie powinno zakładać się w okresie letnim, bo wysoka temperatura wypala nasiona.

Wedlu mnie nie jest to zgodne z prawdą, bo nie istnieją żadne badania potwierdzające tą hipotezę. Lato jest tak samo dobrym okresem na założenie trawnika sianego, jak wiosna i jesień. Należy jednak pamiętać o jednej ważnej zasadzie.

Bez dokładnego podlewania trawnika, trawa nie urośnie i nie zachwyci Ciebie, ani Twoich sąsiadów. Nawet stosowanie najlepszych nawozów nie sprawi, że trawa zacznie rosnąć. Dlatego też często uświadamiam klientom, że podlewanie trawnika i kwiatów jest niezwykle istotne w kontekście utrzymywania pięknego terenu.

A co jeśli nie masz czasu lub chęci, żeby podlewać trawnik? W takim wypadku warto rozważyć założenie systemu nawadniającego. Dzięki temu przestaniesz myśleć o tym, czy nie zapomniałeś podlać dzisiaj trawnika. System nawadniania zrobi to za Ciebie.

Zakładanie trawnika sianego

Większość ludzi myśli sobie, że założenie trawnika sianego nie należy do skomplikowanych czynności. Trudno się z tym nie zgodzić pod warunkiem, że wiesz jak wykonać całą procedurę. A jeśli nie wiesz to czytaj dalej, postaram Ci się to wyjaśnić najlepiej jak potrafię:

  1. Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać jest skoszenie trawnika. Trawnik należy skosić przed spulchnieniem gleby glebogryzarką.
  2. Następnie przekopujemy teren glebogryzarką. Najlepiej wybrać glebogryzarkę separacyjną. Kiedy zlecasz zakładanie trawnika sianego firmie zewnętrznej to warto upewnić się, że korzysta ona z traktora z agregatem separacyjnym. Taki sprzęt ułatwia pracę i daje lepsze efekty.
  3. Później następuje moment, w którym powinieneś rozprowadzić paliki geodezyjne oraz sznurki, które się na nich znajdują. Wiele firm ogrodniczych tego nie robi, żeby oszczędzić na czasie i szybciej wykonać robotę. A według mnie jest to wielki błąd, gdyż pominięcie tego kroku powoduje, że założenie sianego trawnika będzie mniej dokładne.
  4. Kolejną czynnością jest nawożenie ziemi oraz rozprowadzenie jej równomiernie grabiami i uwałowanie. Ziemia powinna być przesiana. Nie powinna zawierać kamieni, patyków, trawy itd. Odczyn gleby powinien być na poziomie ph = 6-6,5.
  5. Następnie wykonujemy wapnowanie terenu. Do wapnowania najlepiej użyć dolomitu w granulkach, który należy rozprowadzić za pomocą siewników elektrycznych. Całą powierzchnię terenu powinieneś przegrabić i poczekać 2 tygodnie, aby wapno zaabsorbowało się do podłoża.
  6. Dopiero na tym etapie wysiewamy trawę i nawóz siewnikami elektrycznymi. Przysypujemy nasiona trawy ziemią na ok. 1-2 cm i wałujemy.
  7. Ostatnim etapem jest podlewanie trawnika strumieniami zraszającymi. Robimy to do momentu, aż ziemia mocno ściemnieje. Nie podlewamy trawnika zbyt intensywnie, bo nasiona nam pogniją. Aby sprawdzić, czy ziemia jest odpowiednio nawodniona zastosuj następujący trik. Włóż palec wskazujący w glebę. Jeśli wilgotność wskazuje poniżej poziomu paznokcia palca wskazującego to oznacza, że glebę należy podlać intensywniej

Trawnik siany wymaga pracy. Dlatego radzę swoim klientom, żeby przez pierwsze 3 tygodnie od jego założenia podlewali go dwa razy dziennie. Jeśli temperatura jest niższa to wystarczy podlewać trawnik tylko raz dziennie. Dzięki temu trawnik będzie rósł jak na drożdżach.

Teraz już wiesz, jak założyć trawnik z siewu. Jeśli nie masz czasu lub chęci, żeby to zrobić samodzielnie napisz lub zadzwoń do mnie. Chętnie Ci w tym pomogę! Informacje kontaktowe znajdziesz na górze strony.

Przez | 2019-04-15T22:00:18+02:00 20 marca, 2018|Zakładanie trawnika|0 Komentarzy

Zostaw komentarz