Kiedy jest najlepszy czas na zakładanie trawnika? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która marzy o pięknym ogrodzie.
W dzisiejszym wpisie przeanalizuje wpływ warunków pogodowych na zakładanie trawnika. Po przeczytaniu poradnika do końca dowiesz się, który miesiąc jest najlepszy do przeprowadzania takich czynności.
Wpływ pogody na rozwój roślin
Pogoda w poszczególnych miesiącach może być różna. Zdarza się, że już w kwietniu dominują upały, podczas gdy w lipcu jest zimno i deszczowo. To sprawia, że nawet jeśli zaplanujemy założenie trawnika na maj lub czerwiec to pogoda może spłatać nam niezłego figla.
Wpływ warunków atmosferycznych i wilgotności powietrza oddziałuje na rośliny rosnące w naszym ogrodzie. Jeśli uprawiamy pomidory lub ogórki to zła pogoda wpływa na rozprzestrzenianie się chorób grzybowych, które później przechodzą na inne rośliny (w tym trawę).
Stąd też niezwykle ważna jest obserwacja warunków pogodowych i precyzyjne zaplanowanie zakładania trawnika.
Która pora miesiąca jest najlepsza na założenie trawnika?
Z mojego kilkuletniego doświadczenia wynika, że najlepszą porą na założenie trawnika jest okres między marcem, a październikiem. Ważne jest to, żeby podczas przeprowadzania tej czynności nie padało (nie mówiąc już o opadach śniegu). Temperatura powietrza powinna wynosić przynajmniej 10 stopni Celsjusza.
W przypadku trawnika sianego pracę najlepiej zacząć na przełomie kwietnia i maja. Statystycznie w tym okresie wilgotność powietrza jest sprzyjająca i rzadziej występują przymrozki i złe warunki pogodowe.
Trawnik z rolki możemy zakładać w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy rozpoczęli pracę w lipcu lub sierpniu, kiedy to na termometrach dominują wysokie temperatury powietrza. Dojrzała darń charakteryzuje się dużą odpornością na promienie słoneczne w upalne dni w przeciwieństwie do trawnika sianego.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zakładać trawnik siany w okresie wakacyjnym. Należy jednak pamiętać o dwóch kluczowych zasadach:
- Powinniśmy częściej podlewać trawnik, aby umożliwić roślinom prawidłowy rozwój. Dobrym pomysłem jest założenie systemu nawadnienia, dzięki któremu trawa będzie automatycznie podlewana o różnych godzinach pod odpowiednim ciśnieniem.
- Nasiona trawy powinny być lekko zakryte ziemią, aby uchronić je przed wypalaniem w czasie letnich upałów.
Czy warto zakładać trawnik siany po okresie wakacyjnym?
Jeżeli nie zdecydowałeś się na założenie trawnika sianego między kwietniem i marcem to doskonałą porą na dokonanie tej czynności jest okres między sierpniem i wrześniem. To czas, w którym temperatura powietrza nie jest już tak wysoka jak w lipcu. W związku z tym nasiona dobrze zaadoptują się do warunków atmosferycznych, a trawa będzie szybko rosnąć.
O czym należy jeszcze pamiętać zakładając trawnik?
Średni czas kiełkowania nasion oscyluje w granicach dwóch tygodni. Pogoda jest ważna w kontekście zakładania trawnika, jednak są także inne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę.
Po pierwsze ziemia pod trawnik powinna być żyzna i mieć 5.5-6.5 pH. W celu sprawdzenia żyzności gleby możesz użyć kwasomierza polowego lub elektrycznego. Jeżeli ziemia ma niskie pH to dodaj więcej nawozu wapniowego. Jeśli pH jest zbyt wysokie to stosuje się proces zakwaszania terenu.
Po drugie upewnij się, że ziemia na, której zakładasz trawnik nie posiada grudek i jest równa. W przypadku nierówności i występujących pagórków wymagane są dodatkowe prace polegające na wyrównaniu i przekopaniu terenu.
W ziemi nie powinny rosnąć chwasty i korzenie, gdyż hamują one rozwój nasion trawy. Przed założeniem trawnika sianego upewnij się, że teren jest wolny od ubytków i innych niedoskonałości.
Jak widzisz pogoda ma duży wpływ na kształtowanie się trawnika, ale nie jest najważniejsza. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki jak gatunek trawy, który zasiejemy oraz jej jakość.
W swojej pracy ogrodniczej zawsze stosuje powyższe procedury, dzięki którym trawa staje się zielona i okazała. Polecam zakładać trawnik siany już na początku okresu wiosennego, kiedy to temperatura jest na przyzwoitym poziomie.
Masz pytania lub chcesz podzielić się swoją opinią dotyczącą zakładania trawników? Napisz o tym poniżej w komentarzu i daj znać innym!
Zostaw komentarz