Jak wybrać sprawdzony system nawadniania ogrodów

//Jak wybrać sprawdzony system nawadniania ogrodów
  • system nawadniania ogrodu

Czy zastanawiasz się nad założeniem systemu nawadniania ogrodów? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące działania takich systemów. Dzięki temu rośliny w Twoim ogrodzie będą prawidłowo się rozwijać, a Ty zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy.

Dlaczego system nawadniania ogrodów jest ważny?

Wyobraź sobie swój wymarzony ogród, w którym rośnie mnóstwo kwiatów. Trawa jest zielona i wszystko wygląda idealnie jak na obrazku. Taki ogród jest marzeniem każdego z nas.

Jednak gdy na zewnątrz panuje temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza to rośliny muszą być regularnie podlewane, aby mogły rosnąć. Częstotliwość podlewania zależy od gatunku trawy w ogrodzie, jednak z mojego doświadczenia wynika, że trawnik powinien być podlewany co najmniej 1-2 razy dziennie.

Niektórzy z nas o tym zapominają lub najzwyczajniej w świecie nie mają czasu tego robić. Ręczne podlewanie roślin bywa czasochłonne.

I tutaj do gry wchodzi automatyczny system nawadniania ogrodów, który zrobi wszystko za nas. Wystarczy go odpowiednio zaprogramować, aby codziennie w stałych godzinach podlewał nasze rośliny. Dzięki temu nie musisz pamiętać o ciągłym podlewaniu i w tym czasie możesz zająć się innymi czynnościami.

Korzyści z automatycznego nawadniania ogrodu

zraszacze ogrodowe

Prawidłowe zaprogramowanie nawadniania ogrodu daje mnóstwo korzyści, które zaprocentują w przyszłości. Najpopularniejsze z nich to:

  1. Oszczędność pieniędzy. Podlewanie roślin o stałych porach jest ekonomiczne, bo masz kontrolę nad ilością wody. W okresie większego nasłonecznienia możesz zaprogramować system, aby częściej podlewał trawnik lub kwiaty. W chłodniejsze dni system będzie oszczędniejszy i zużyje mniej wody.
  2. Większa skuteczność. Wybór odpowiedniego systemu nawadniającego gwarantuje lepszą skuteczność niż tradycyjne podlewanie roślin. Każdego dnia trawnik otrzyma tyle wody ile potrzebuje, dzięki czemu masz pewność, że będzie rozwijać się prawidłowo.
  3. Oszczędność czasu. Zamiast tracić czas na ciągłe podlewanie roślin system zrobi to za Ciebie! Wystarczy, że zaprogramujesz go odpowiednio, aby w stałych godzinach dostarczał roślinom odpowiednią ilość wody.

Jak zamontować system nawadniania?

Zaprojektowanie i zamontowanie systemu automatycznego nawadniania nie jest wcale takie trudne jak się wydaje. Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać jest to, żeby woda od źródła do wylotu miała do pokonania jak najkrótszą trasę. Dzięki temu ciśnienie nawadniania roślin będzie zaprogramowane na odpowiednim poziomie.

Projekt

Zraszacze, z których będzie tryskała woda powinny być usytuowane w strategicznych miejscach. Pod uwagę powinniśmy wziąć kąt i odległość podlewania. Pamiętaj o tym, żeby żaden fragment ogrodu nie pozostawał suchy.

Woda wydobywająca się ze zraszaczy dostarcza równomierną ilość tylko do 50-60% powierzchni trawnika. To oznacza, że dalsza część powierzchni roślin może odczuwać niedostatek wody. Stąd też ważne jest stworzenie odpowiedniego planu nawadniania ogrodu.

Możesz to zrobić sam – wystarczy wykonać odpowiednie obliczenia i przeczytać instrukcje u producentów systemów nawodnień. Jeśli nie masz czasu lub chcesz mieć pewność, że system nawodnienia ogrodu będzie zamontowany i zaprogramowany prawidłowo to zadzwoń do mnie. Na pewno Ci w tym pomogę.

Popularne systemy nawodnień

W Polsce dostępne są różne systemy nawadniające trawnika. W moich pracach ogrodniczych korzystam z dwóch firm: Rain Bird i Hunter.

Rain Bird

Firma specjalizująca się w tworzeniu automatycznego systemu nawodnień, w której znajdziesz m.in. zraszacze kompaktowe, nawadnianie kroplowe oraz gotowe zestawy do sterowania systemem nawodnienia. Większość automatycznych systemów nawadniania produktów Rain Bird posiada regulatory ciśnienia wody, które zmniejszają jej zużycie nawet o 50%.

W ofercie znajdziesz też systemy sterowania, dzięki którym bez problemu zaprogramujesz godziny nawadniania swojego ogrodu. Taki system jest zasilany prądem o napięciu 230 V i posiada dodatkową baterię podtrzymującą system.

Hunter

Podobnie jak firma Rain Bird, Hunter specjalizuje się w tworzeniu automatycznych systemów nawodnień. Na stronie producenta znajdziesz bogatą ofertę produktów, które pomogą Ci nawodnić ogród. Warto dodać, że firma specjalizuje się nie tylko w tworzeniu produktów dla domu, czy ogrodu, ale również dla obiektów sportowych. Z usług firmy korzystają m.in. boiska do gry w piłkę nożną, czy pola golfowe.

Masz pytania lub potrzebujesz opinii dotyczącej swojego ogrodu? Odezwij się do mnie lub zostaw komentarz poniżej!

Przez | 2019-07-19T10:34:16+02:00 18 lipca, 2019|Ochrona ogrodu|0 Komentarzy

Zostaw komentarz