Zakładanie trawnika z rolki to czynność, która często jest wykonywana w okresie wiosennym. Wykonanie tej usługi nie jest proste i wymaga precyzji oraz specjalistycznej wiedzy. W tym poradniku poznasz najczęstsze błędy podczas zakładania trawnika z rolki. W dalszej części pokaże Ci też jak wykonać usługę prawidłowo, aby Twój trawnik prezentował się estetycznie.
Kiedy najlepiej założyć trawnik?
Dużo osób zadaje pytanie: kiedy jest najlepsza pora na zasianie trawnika. Z doświadczenia wiem, że najlepszą porą na przeprowadzenie prac ogrodniczych jest przedział czasowy między marcem, a październikiem, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na plusie.
Gdy temperatura powietrza jest za niska, to powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić prognozę pogody na następny tydzień. Jeśli niska temperatura będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, to najlepiej zmienić harmonogram prac ogrodniczych i poczekać, aż temperatura ustabilizuje się.
Czy wysoka temperatura wpływa na trawę?
A co w przypadku, gdy upałów i wysokiej temperatury powietrza? Z moich obserwacji wynika, że mało osób decyduje się na zakładanie trawnika w okresie wakacyjnym, bo uważa, że wysoka temperatura wypala nasiona i powoduje, że trawnik nie rośnie.
Według mnie wysoka temperatura nie powinna powodować żadnych niepożądanych efektów pod warunkiem, że:
- Będziemy często podlewać trawnik.
- Zakryjemy nasiona ziemią, aby chronić je przed ekspozycją na promienie słoneczne.
Przygotowanie terenu pod zakładanie trawnika z rolki
Obok trawnika sianego, trawnik z rolki jest najczęściej wybieraną opcją przez klientów. Jednak zanim założymy trawnik z rolki musimy odpowiednio przygotować teren do prac ogrodniczych.
W pierwszej kolejności należy upewnić się, że teren jest równy. Jeśli na działce jest dużo zniekształceń i nierówności, to powinniśmy teren wyrównać. Należy też usunąć wszelkie przeszkody powodujące trudności w przeprowadzaniu prac ogrodniczych. Chodzi tutaj głównie o śmieci, korzenie, chwasty i pozostałości po budowie.
Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie kwasowości gleby. Podłoże powinno mieć 6,5 ph. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, to należy wykonać wapnowanie trawnika. Tą czynność wykonujemy, gdy gleba ma poniżej 5,5 ph. W przypadku, gdy gleba ma powyżej 7 ph, to przeprowadzamy zakwaszanie podłoża nawozem zakwaszającym.
Prawidłowe zakładanie trawnika z rolki
Upewniłeś się, że teren jest odpowiednio przygotowany do prac ogrodniczych? To świetnie! Pora przejść do samego procesu zakładania trawnika z rolki.
Całą procedurę zakładania trawnika powinniśmy wykonać w ciągu jednego dnia. Przetrzymywanie trawy w rolkach przez dłuższy czas może ją uszkodzić. Kiedy trawa zostanie przywieziona, to należy upewnić się, że ekipa ogrodnicza wykona zadanie, jak najszybciej.
Zanim rozłożymy trawę powinniśmy upewnić się, że wszystko jest z nią w porządku. Zwróć uwagę na to, czy trawa jest gęsta, czy nie posiada odstających chwastów lub innych znaków świadczących o jej wadliwości. Zdarza się, że trawa posiada wady, które pojawiły się już w czasie transportu (np. biały nalot). W takim przypadku powinieneś użyć środka grzybójczego na trawie, aby usunąć niedoskonałości.
Gdy upewniłeś się, że trawa nadaje się do użytku, to należy ją rozwinąć i dopasować do brzegów obrzeża. Pomiędzy rolkami nie powinno być żadnej wolnej przestrzeni. Wszystkie rolki trawy powinny stanowić jedną, wspólną całość. Pamiętaj o tym, żeby trawę dokładnie docisnąć do podłoża, aby uniknąć wybrzuszeń.
Na koniec przycinamy brzegi trawnika ostrym nożem, aby nadać mu odpowiedni wygląd. W miejscu odciętych fragmentów uzupełniamy miejsca ziemią, aby uchronić jej krawędzie przed wysychaniem.
Pielęgnacja trawnika
Ostatnim krokiem jest pielęgnacja trawnika polegająca na intensywnym podlewaniu rozłożonej trawy. Trawa powinna być tak nawodniona, abyś poczuł podeszwą buta, że znajduje się w niej woda. Przez dwa/trzy tygodnie należy podlewać trawnik wodą (ok. 15 litrów na każdy metr kwadratowy).
Po rozłożeniu trawnika z rolki należy przeprowadzić proces wałowania terenu. Dzięki temu pozbędziesz się zniekształceń i upewnisz się, że trawnik będzie idealnie przylegał do podłoża.
Po założeniu trawnika pamiętaj o tym, żeby po nim nie chodzić. Najlepiej odczekać dwa tygodnie, aż trawa się zakorzeni i zaadoptuje do nowego środowiska.
Pomoc w zakładaniu trawnika
Zakładanie trawnika z rolki to proces, który jest trudny do samodzielnego przeprowadzenia i wymaga precyzji. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, to najlepszą opcją jest powierzenie tego specjalistom, którzy zadbają o to, żeby Twój trawnik wyróżniał się w całym sąsiedztwie.
Masz pytania lub chciałbyś założyć trawnik u siebie na działce? Napisz lub zadzwoń do mnie. Z chęcią Ci w tym pomogę.
Zostaw komentarz