5 sposobów na pozbycie się kreta z działki

//5 sposobów na pozbycie się kreta z działki
  • jak pozbyć się kreta

Krety są zmorą każdego ogrodu. Każdy kto miał z nimi do czynienia doskonale wie jakie problemy potrafią przysporzyć. Zniszczone rośliny, dziury w ziemi i zszarpane nerwy to tylko niektóre skutki, które powoduje nasz nieproszony gość.

Na szczęście nie musisz wywieszać białej flagi i składać broni kretowi. Istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym pozbędziesz się go ze swojego ogrodu szybko i skutecznie.

Jak pozbyć się kreta z działki?

Krety są małymi owadożernymi ssakami mieszkającymi pod ziemią. Są całkowicie ślepe co sprawia, że mają doskonale rozwinięty słuch i węch. Żywią się owadami i korzeniami roślin. Mając kreta za lokatora na swojej działce możesz spodziewać się w przyszłości niepożądanych konsekwencji w postaci dziur w ziemi lub zniszczonych kwiatów. Te małe stworzenia potrafią sprawić kłopoty nawet doświadczonym ogrodnikom.

Skoro krety przysparzają tak wielu problemów to czy istnieje sposób, żeby się ich pozbyć?

W polskim prawie kret jest częściowo objęty ochroną. To oznacza, że możesz go odstraszyć lub wypędzić z działki, ale pod żadnym pozorem nie wolno go zabijać. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym odstraszysz krety jednocześnie nie robiąc im żadnej krzywdy.

1. Specjalne preparaty

Dobrym pomysłem jest zakup specjalnego preparatu w formie granulek, który należy rozprowadzić do kretowiska. Środek pod wpływem reakcji chemicznej w glebie uwalnia silny, drażniący drogi oddechowe związek o nazwie acetelyn. Kiedy kret poczuje nieprzyjemny zapach, to najczęściej zmienia miejsce pobytu i przenosi się gdzie indziej.

Rozprowadzając ten środek na działce należy upewnić się, żeby psy lub koty nie miały do niego dostępu. Najlepiej oddzielić teren dla domowych zwierząt do czasu, aż pozbędziesz się kreta ze swojego podwórka.

2. Odstraszacze na krety

ultradźwięki

Popularnym sposobem na pozbycie się kretów jest zamontowanie na działce odstraszacza ultradźwiękowego, który jest dostępny w większości sklepów ogrodniczych. Kiedy kret zbliży się do miejsca, w którym zamontowano odstraszacz, zostaje uwolniony sygnał o częstotliwości ok. 400 Hz. Krety są z reguły bardzo wrażliwe na wszelkie dźwięki i wibracje.

Gdy usłyszą dźwięk odstraszacza, to instynkt nakazuje im uciekać, jak najdalej. Dźwięki emitowane przez odstraszacz ultradźwiękowy są bezpieczne dla człowieka i domowych zwierząt.

Odstraszacz na krety możesz też zrobić samodzielnie. Wystarczy do tego długi pręt i puszka po piwie. Pręt wbijasz w ziemię, a na szczycie umieszczasz puszkę. Gdy zawieje wiatr puszka zacznie emitować dźwięki, które nie będą przyjemne dla kreta. Dzięki temu szybko pozbędziesz się niechcianego lokatora ze swojej działki.

3. Specyficzne zapachy

czosnek przeciw kretomZanim zaczniesz wytaczać “ciężką artylerię” i walczyć z kretami, to powinieneś najpierw poznać ich słabe punkty. Oprócz dużej wrażliwości na słuch krety mają doskonały węch. Warto wykorzystać tą wiedzę i zastosować coś czego to małe zwierzątko się nie spodziewa.

Sprytnym sposobem na wygonienie kreta ze swojej działki jest posadzenie roślin, które wydzielają specyficzny zapach.

Należy do nich m.in. lawenda, aksamitka i czarny bez. Gdy kret poczuje zapach tych roślin to najczęściej przeniesie się gdzie indziej.

Innym pomysłem, który jest często stosowany przez ogrodników jest wsadzenie w kretowisko czosnku, spleśniałych skórek cytryny lub gałązek żywotników. Są to zapachy, za którymi krety nie przepadają.

4. Pułapki

Pułapki na krety mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedną z nich jest pułapka rurowa, która jest zakończona po obu stronach drzwiczkami otwierającymi się tylko w jedną stronę. Taką rurę wsadzasz nieopodal kretowiska i czekasz, aż niczego niespodziewający się kret w nią wejdzie. Gdy kret znajdzie się w pułapce, to nie będzie mógł z niej wyjść.

Zanim użyjesz pułapki rurowej na swojej działce powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Jak już napisałem wcześniej krety są objęte częściową ochroną, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich zabijać. A to oznacza, że gdy kret wpadnie w taką pułapkę, to wystarczy nawet kilka godzin, żeby zdechł.

W związku z tym, gdy założysz taką pułapkę na swojej działce, to pamiętaj o tym, żeby co kilka godzin sprawdzać, czy nie znajduje się w niej intruz. Gdy złapiesz kreta w pułapkę to pamiętaj, żeby go wypuścić w innym miejscu, w którym nie będzie siał spustoszenia.

5. Montaż siatki na krety

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby pozbyć się kreta z ogrodu jest zamontowanie siatki na krety. Takie siatki są najczęściej produkowane z tworzywa sztucznego lub metalu odpornego na korozję. Siatki na krety zostały tak skonstruowane, aby nie przeszkadzać w wegetacji roślin. To oznacza, że zakładając siatkę w swoim ogrodzie Twoje rośliny nie ucierpią.

Siatkę najczęściej montujemy ok. 10 cm pod trawnikiem lub 25-30 cm w przypadku rabat. Przy montażu siatki pamiętaj o tym, żeby teren był równy. Jeśli teren jest pochyły, to należy zamontować siatkę przy użyciu kołków lub kotwicy. Montaż siatki powinien być wykonany zanim zasiejesz trawę.

Istnieje także inny model siatki na krety. Jeśli posiadasz teren na działce i nie chcesz przeprowadzać na nim prac ogrodowych, to możesz założyć na nim siatkę poprzeczną. Dużym plusem siatki poprzecznej jest trwałość. Wybierając siatkę dobrej jakości możesz być pewien, że kret jej nie przegryzie. Taką siatkę montujemy wokół ogrodu uniemożliwiając kretom przedostanie się do środka.

Montaż siatki na krety możesz wykonać samodzielnie. Jest to jednak czasochłonne i wymaga dokładności. Jeśli nie chcesz robić tego samemu, to skorzystaj z usług specjalisty, który dokładnie obejrzy teren i precyzyjnie założy siatkę na krety. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu i co najważniejsze – będziesz pewny, że kret raz na zawsze opuści Twoją działkę.

Przez | 2019-04-11T15:37:41+02:00 10 kwietnia, 2019|Ochrona ogrodu|0 Komentarzy

Zostaw komentarz