Gdy wiosna zbliża się wielkimi krokami to często zastanawiamy się, który trawnik wybrać – siany czy z rolki. Wybór odpowiedniego trawnika jest sprawą kluczową dla Twojego ogrodu, bo dzięki temu masz pewność, że murawa będzie przystosowana do określonego celu.
Dzisiaj opowiem Ci jaka jest różnica między trawnikiem sianym i trawnikiem z rolki.
Trawnik siany
Tradycyjnie zakładanie trawnika z siewu to wybór dla osób, które cenią naturalność. Musisz wiedzieć, że trawnik siany wymaga więcej pracy i zaangażowania niż założenie trawnika z rolki. Jednym z kluczowych czynników wpływającym na wygląd trawnika sianego są warunki pogodowe. Jeśli temperatura i wilgotność powietrza jest niska to wzrost trawy zostaje zahamowany.
W związku z tym kluczową sprawą jest zakładanie trawnika w okresie, kiedy temperatura na termometrze nie jest zbyt wysoka. Trawnik z siewu najlepiej wysiać między kwietniem, a majem. Wybierając trawnik siany musisz pamiętać także o regularnym podlewaniu roślin. Jeśli o tym zapomnisz lub nie dostarczysz roślinom odpowiedniej ilości wody to trawa nie będzie rosnąć.
Proponuje, żeby w upalne dni podlewać trawnik 1-2 razy dziennie. W tym celu możesz użyć węża ogrodowego lub założyć automatyczny system nawadniania, który o stałych godzinach zrobi wszystko za Ciebie.
Podsumowując; trawnik siany będzie dobrym wyborem dla osób, które:
- Upewniły się, że ziemia jest dobrej jakości i ma 5.5-6.5 pH. Gatunek ziemi pod trawnik jest niezwykle istotny. Im żyźniejsza gleba tym lepiej.
- Są cierpliwe. Zanim zasiejesz trawę musi ona zaaklimatyzować się do gleby. Czas po którym trawa zacznie rosnąć wynosi ok. 2 tygodni lub więcej.
- Trawnik siany jest dobry dla osób, które lubią pracować w ogrodzie i są odpowiednio zdyscyplinowane, żeby regularnie nawadniać i kosić trawnik.
- Pamiętaj, żeby każdego roku po okresie zimowym przeprowadzić czynności związane z wertykulacją i aeracją trawnika.
Trawnik z rolki
W przeciwieństwie do trawnika z siewu trawnik z rolki możemy zakładać przez cały rok. Zakładanie trawnika z rolki nie należy do najtańszych opcji jednak gwarantuje natychmiastowy efekt. Należy też mieć na uwadze, że nie we wszystkich ogrodach sprawdzi się ten typ trawnika. W niektórych przypadkach lepiej wybrać metodę tradycyjną.
Przed założeniem trawnika z rolki powinniśmy upewnić się, że teren jest równy i nie ma w nim chwastów, ubytków i pozostałości po budowie. Jeśli zaczniemy zakładać trawnik na terenie nieprzystosowanym do pracy to istnieje ryzyko, że zostanie on założony nieprawidłowo.
Całą procedurę zakładania trawnika z rolki można wykonać w jeden dzień – choć zależy to również od wielkości działki. Największą korzyścią trawnika z rolki jest to, że jest on odporniejszy na ujemną temperaturę od trawy dopiero kiełkującej. Drugą korzyścią jest to, że taki trawnik jest mniej podatny na choroby i pleśń.
Czy to oznacza, że taki trawnik wystarczy założyć raz i już nie trzeba się nim zajmować?
Oczywiście, że nie! Tutaj jest podobnie jak z trawnikiem z siewu, Trzeba go od czasu do czasu kosić i podlewać. Jednak jest z nim mniej pracy niż z trawnikiem sianym.
Podsumowując: który trawnik wybrać?
Wszystko zależy od naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Jeśli zależy Ci na niedrogim uatrakcyjnieniu ogrodu to trawnik siany będzie lepszą opcją. W przypadku kiedy korzystamy z usług firmy ogrodniczej zapłacimy nawet 50% mniej niż w przypadku zakładania trawnika z rolki.
Z kolei założenie trawnika z rolki to opcja dla osób mniej cierpliwych, które nie chcą czekać kilku tygodni aż trawa zacznie rosnąć. W przypadku trawnika z siewu należy przeprowadzić szereg czynności, po których można zacząć całą procedurę (sprawdzić glebę, przekopać teren i usunąć ubytki).
Według mnie każdy trawnik może wyglądać jak na obrazku pod warunkiem, że będziemy każdego dnia o niego dbać. Nie należy nigdy zapominać o koszeniu trawy i podlewaniu, bo to są jedne z najważniejszych czynności, które należy przeprowadzić na każdej działce.
Masz pytania i wątpliwości, który trawnik wybrać? Napisz o tym poniżej w komentarzu lub zadzwoń do mnie. Na pewno doradzę Ci w tej kwestii.
Zostaw komentarz